LATVIJAS SKOLAS SOMA

Vargana stāsts

 22.09.2020. Kuldīgas 2.vidusskolā iniciatīvas „Latvijas skolas soma” ietvaros 6.a un 6.b klasei notika tradīciju stunda – Vargana stāsts. Vargans ir mūzikas instruments, kuru izmanto daudzas ziemeļu tautas gan Eiropā, gan Ziemeļamerikā. Vargans sastopams arī Austrālijā un Indonēzijā. Stāstniece Līga Reitere rādīja un demonstrēja dažādu tautu mūzikas instrumentus. Mūzikā svarīgi ir sajust ritmu, tāpēc stāstniece ieteica skolā daudz muzicēt. Skolēni varēja izmēģināt spēlēt dažādus mūzikas instrumentus, kopā muzicējot. Mūzika nedrīkst būt troksnis, tai jābūt ar noteiktu ritmu.

Dzeltenā zemūdene

14.09.2020. Kuldīgas 2.vidusskolas 1.-3.klases skolēni devās uz Kuldīgas kultūras centru, lai noskatītos SIA „Showbox” piedāvāto izrādi „Dzeltenā zemūdene”. Trīs draugi – bullis, kaza un auns nolēmuši uzsākt datorspēli Dzeltenā zemūdene, bet tavu nelaimi – pazūd internets! Ko darīt? Lugas varoņi ir izmisumā! Dzīve ir apstājusies. Un tad lugas varoņiem ienāk prātā doma pašiem izspēlēt zināmās pasakas – „Trīs sivēntiņi”, „Ansītis un Grietiņa” un „Sarkangalvīte un vilks”. Visiem ir interesanti, smieklīgi un nedaudz bailīgi. Skolēniem patika spraigais sižets, jautrās dziesmas, pasakas ar mūsdienīgiem elementiem. Secinājums: arī bez telefona un interneta dzīve ir interesanta.

Viduslaiki Jaunpilī 

10.03.2020. Kuldīgas 2. vidusskolas 7.a un 7.b  devās papildināt zināšanas par viduslaikiem uz Jaunpili. Skolēnus pilī sagaidīja pils atslēgu glabātāja, kurai  barona prombūtnes laikā ir uzticētas pils atslēgas, lai viņa iepazīstinātu pils viesus ar bruņinieku pils vēsturi. Skolēni iepazinās ar pils iekšējās kārtības ruļļiem, baronu un galminieku dievišķiem un ellišķiem darbiem, kā arī viduslaiku audzināšanas metodēm. Skolēniem bija iespēja salīdzināt iegūtās zināšanas no grāmatām ar pilī redzēto. Nobeigumā tika spēlētas viduslaiku spēles, iegūts bruņinieka tituls. Lielgabala šāviens visus aizdomājušos skolēnus atgrieza realitātē. 

Mana tautasdziesma

5.03.2020. Kuldīgas 2.vidusskolas 5.aklases skolēni devās uz Ventspils koncertzāli „Latvija” skatīties, klausīties koncertu „Mana tautasdziesma”. Latviešu tautasdziesmas dzīvo cauri laikiem, un katra paaudze ienes tajās arvien jaunas vēsmas. Koncertā piedalījās Annija PUTNIŅA (balss), Miks DUKURS (balss), Ilona DZĒRVE (balss), Laima JANSONE (kokle), DJ Monsta, Jēkaba Nīmaņa Festival Band, Karina BĒRZIŅA (koncerta vadītāja), Siguldas deju grupa un folkloras kopa “Laipa”. Mūziķi parādīja cik dzīvas, mainīgas un modernas var būt  mūsu tautasdziesmas.
Skolēniem bija iespēja apskatīt jauno, moderno koncertzāli gan no ārpuses, gan baudīt labu akustiku koncertzāles telpās.

Mošķu diena

19.02.2020. skolā leļļu teātris „Tims” rādīja izrādi „Mošķu diena”. Katrā no mums mīt lieli un mazi mošķi, kurus mēs paši neredzam. 1.-4.klases skolēni izrādē varēja sastapt pieklājības mošķi, pārdomu mošķi, nekārtības mošķi, dusmu mošķi. Pārdomu mošķis izrādes laikā mudināja atbrīvoties no pašam neredzamajiem nevēlamajiem mošķiem. Galvenais varonis Tālis, pārdomājot savu rīcību, atvainojas tiem, kuriem nodarījis pāri. Tālis atkal atgūst savus draugus.


 

Stāstniece Līga Reitere skolā

18.02.2020. Kuldīgas 2.vidusskolā viesojās stāstniece Līga Reitere.  Stāstniece 6.a un 6.b klasei rādīja mūzikas instrumentu vargans. Šo mūzikas instrumentu  var spēlēt viens pats, gan kopā ar citiem. Vargans sastopams daudzām ziemeļu tautām – Somijas , Zviedrijas, Krievijas, Kanādas un ASV teritorijā, kā arī Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.  Reitere uzsvēra, ka mūzikā ir jābūt daudzveidībai, garlaicība ir neinteresanta, tāpēc tika rādīti un demonstrēti dažādu tautu mūzikas instrumenti – kalimba no kokosrieksta čaulas, zemē savākti augļi no Jordānijas, Kipras ķirbis, skaņu maciņš no Filipīnas. No ceļojumiem atvesti vietējo tautu  mūzikas instrumenti no Meksikas, Kubas, Madagaskaras, Austrālijas un daudzām citām vietām.

Pasākuma otrajā daļa katram bija jāizvēlas savs instruments un jāmuzicē. Kopīgi tika dziedāta un spēlēta latviešu tautas dziesma:
Lai guļ miegu, kas guļ miegu
Ceļa māte negulēj.
Tur tek dienu, Tur tek nakti,
Dzelžiem kalti ritentiņi.
Dzelžiem kalti ritentiņi
Pakavoti kumeliņ.

Vidusskolas 11.klasei Līga Reitere stāstīja par valodas kultūru, par svešvārdiem, kas ienākuši latviešu valodā, kurus lieto ikdienā nevajadzīgi. Diskusiju izraisīja ikdienā lietots vārds „čau”, kas latviešu valodā runājošiem tiek lietots nedaudz vairāk kā 50 gadus. Tās valodas, kurām  ir dialekti ir bagātas valodas. Atmiņā paliekošs ir augšzemnieku dialekta nosaukums – to runā tie, kas atrodas augšā, kalnos, atšķirībā no līdzenumā esošiem zemgaļiem. Valodu bagātina apvidvārdi, kas citos novados netiek lietoti. L.Reitere skaidroja atšķirību starp apvidvārdiem un aizgūtiem vārdiem. Skolēniem bija jāskaita cik ir apvidvārdu ir stāstnieces stāstījumā par cilvēka ķermeņa daļām.


 

Polianna

30.01.2020. Kuldīgas 2.vidusskolas 8.klase devās uz Liepājas teātri, lai noskatītos izrādi „Polianna”. Izrādi par meiteni, kas pati priecājas un māca citiem priecāties. Jebkurā bezcerīgā situācijā Polianna prot atrast kādu lietu par ko priecāties. Pēc izrādes skolēni dalījās iespaidos par izrādē redzēto: lielākai daļai skolēnu izrāde patika, daļai skolēnu izrāde likās garlaicīga. Daži skolēni vēlējās vairāk notikumus, spilgtumu, mazāk dziesmas. Skolēniem bija jāsalīdzina Polianna ar G.Repšes „Alvas kliedziena” galveno varoni Rugettu.
Skolēnu atsauksmes pēc izrādes:
„Polianna, kā jau visi bērni, ir ļoti pļāpīga, viņa visās bēdās un skumjās atrod prieku.”
„Izrāde patika, jo Polianna māk padarīt cilvēkus priecīgākus. Aktieru tēlojums bija smieklīgs un izcils.”
„Izrāde bija garlaicīga, jo galvenā varone bija kaitinoša, tajā pašā laikā viņa pārāk daudz dziedāja, dejoja un runāja.”
„Man izrāde patika, jo tā mācēja būt pozitīvākam.”
„Prieka spēle saved visus kopā, un visi saprata, ka vienmēr ir par ko priecāties un smaidīt.”
„Man izrāde patika, iesaku to noskatīties arī citiem, gan pieaugušajiem, gan jauniešiem.”


 

Pirmā pasaules kara un Brīvības cīņu atainojums filmā
„Dvēseļu putenis”

2020.gada 16.janvārī 9.a, 9.b un 12.klase devās uz Kuldīgas Kultūras centru, lai noskatītos filmu „Dvēseļu putenis”. Vēsturiskā kara drāma pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem aizveda 100 gadus senā pagātnē. Filmas laikā zālē valdīja klusums, neviens neuzdrošinājās sarunāties. Par redzēto filmā jaunieši dalījās iespaidos vēstures stundās, salīdzināja to ar Otro pasaules karu. Filma ar savu nopietnību un cildenumu ir atstājusi paliekošu iespaidu uz jauniešiem.


 

Muzejs – senlietu krātuve

26.novembrī 6.b klase devās iepazīt Piena muzeju Sieksātē. Latvijas vēsturē 6.b klase mācās par muzeju kā senlietu krātuvi. Sieksātē skolēnus sagaidīja gide, kas pastāstīja par muzeju kā vietu, kur tiek glabātas lietas, kuras agrāk izmantoja sadzīvē. Piena muzejā skolēni varēja apskatīt senās piena slaukšanas ierīces, koka piena pārstrādes aparātus. Senās krējuma un sviesta mērvienības skolēnos raisīja diskusijas par mūsdienu mērvienībām un iespējām iegādāties piena produktus. Interesanta bija ekspozīcijas daļa par piena rašanos govs ķermenī, teliņa un govs saruna. Otrajā muzeja ēkā skolēniem bija iespēja ar rokām slaukt govi, apskatīt pagājušā gadsimta piena separatorus, apskatīt padomju laika piena traukus.


 

Koka daudzveidīgā dzīve

Iniciatīvas „Latvijas skolas soma” ietvaros Kuldīgas 2.vidusskolā 06.11.2019. notika pasākums „Koka daudzveidīgā dzīve”. Pasākumā piedalījās 8., 7.b, 7.a, 6.a klases. Skolēniem bija iespēja minēt mīklas, atcerēties R.Blaumaņa dzejoli  „Tālavas taurētājs”, kurā tiek izmantota tāšu taure, lai ziņotu par iebrukumu. Teorētiskajā nodarbībā skolēni tika iepazīstināti ar koka sugu, tekstūras, krāsu un smaržu daudzveidību, piemēram kadiķi īpatnējo smaržu saglabā tikai tie, kas nokaltuši mežā. Apskatīt un pataustīt varēja arī pasaulē cietāko koku – dzelzs koku, kas aug Āfrikā. Ar koka materiālu saistītos sadzīves priekšmetus varēja gan paņemt rokās, gan pašiem apstrādāt. Skolēni izmēģināja strādāt ar koka instrumentiem – slīmestu, ēveli, zāģi, kaltu. Īpašu atsaucību guva senais latviešu tautas izklaides veids – cīņas ar zāģa skaidām pildītiem maisiem uz baļķa. Skolas pagalmā varēja pastaigāt ar ķekatām.


 

Ziemassvētku kaujas Tīreļpurvā

16.10.2019. Kuldīgas 2.vidusskolas 9.a, 9.b un 12.klase devās papildināt vēstures zināšanas Ziemassvētku kauju vietā Tīreļpurvā. Muzeja gida pavadībā skolēni veica dažādus uzdevumus, bija iespēja iejusties karavīra lomā. Pēcpusdienā skolēni apskatīja Eiropas lielāko monumentu – Rīgas Brāļu kapus. 


 

Vizuāli plastiskā māksla – keramika

15.10.2019. Kuldīgas 2.vidusskolas 4.a un 4.b klases skolēni kopā ar audzinātājām devās uz Kandavu pie podnieces Lindas Priednieces, lai papildinātu zināšanas par māla apstrādi. Māksliniece parādīja skolēniem, kāds izskatās ceplis, izstāstīja, cik ilgi to kurina. Skolēni varēja aplūkot podnieces  darbus. Skolēniem bija iespēja darboties praktiski Lindas Priednieces vadībā, izveidojot  trauciņu no māla. 
Skolēni tika sadalīti 2 grupās. Katra no grupām arī iepazina Kandavas pilsētu. Interesanta bija mozaīkas tehnikā veidotā mājas siena, dzejoļi, kas rakstīti uz mājas sienām. Skolēni apskatīja Kandavas pilskalnu, pils drupas un pils maketu.


 

Māksla un dizains Latvijā

8.10.2019. Kuldīgas 2.vidusskolas 11.klases skolēni devās iepazīt Latvijas mākslu un dizainu Rīgā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā  un Kandavā pie keramiķes Lindas Priednieces.
Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā gida pavadībā skolēniem bija iespēja iepazīties ar Mākslas muzeja ēkas vēsturi un mākslu Latvijā sākot no 16.gadsimta līdz mūsdienām. Sīkāk tika apskatītas tādu klasiķu gleznas kā J.Rozentāla, V.Purvīša, N.Strunkes, T.Zaļkalna B. Vasiļevska u.c. gleznas. Gide mudināja jauniešus iesaistīties diskusijā par mākslas darbiem. Interesantas versijas izskanēja par T.Zaļkalna skulptūras „Cūka” šņukuru, kurš laika gaitā ir kļuvis netīrs no skatītāju regulāras berzēšanas. Izzinoša bija izstāde par Mērijas Grosvaldes ieguldījumu latviešu mākslas saglabāšanā.
Kandavā tika apmeklēta keramiķes Lindas Priednieces darbnīca – dārzs. Uzzināta vēsturiskās keramikas tehnoloģija un cepšanas specifika. Praktiskajā nodarbībā aplūkots trauku dizains un iespēja pašiem izveidot savu māla trauku.


 

Kad lelles atdzīvoties sāk

25.09.2019. Kuldīgas 2.vidusskolā notika Liepājas leļļu teātra izrāde „Kad lelles atdzīvoties sāk” izrādi noskatījās 1.-3.klašu skolēni. Leļļu teātris ir vieta, kur iespējams radīt brīnumus – kur pavasaris pārvēršas par ziemu, lelles kļūst dzīvas un pasaka pārtop par īstenību. Aktieri iepazīstināja skatītājus ar izrādes dekorācijām, dažādām lellēm – pirkstiņlellēm, roku lellēm, marionetēm. Īsie fragmenti no zināmajām pasaku lugām atsvaidzināja stāstījumu. Īpaši jautri skatītājiem bija izbaudīt specefektu burvību.


 

Dzīvais muzejs

2019.gada 18. un 19.septembrī  Kuldīgas 2.vidusskolas 5.a un 5.b klase apmeklēja „Dzīvo muzeju” Kuldīgā. Netradicionālā veidā Kuldīgas vēstures izklāsts papildināja Novada mācības priekšmetā iegūstamās  zināšanas. Atraktīvais gides stāstījums un eksponāti palīdzēja iejusties Kuldīgas iedzīvotāju sodu sistēmā, priekos un ne tik priecīgos brīžos.